התקשרי עכשיו לקבוע תור ישירות
מול המתאמת הקלינית:
054-5485062

היסטרוסקופיה להוצאת התקן תוך רחמי

מקום הטיפול:

הרצליה מדיקל סנטר, מרכז רפואי מדיקה

משך הטיפול:

10 דקות

זמן החלמה:

מיידי

היסטרוסקופיה להוצאת התקן תוך רחמי

אצל מרבית הנשים אין בעיה להסיר התקן תוך רחמי. עם זאת, בחלק מהמקרים, עלול חוט ההתקן להתקפל לתוך תעלת צוואר הרחם או להיתלש בניסיון להוצאת ההתקן וכך ההתקן נותר ברחם. בכדי להוציאו יש להשתמש במלקחיים מיוחדות המאפשרות ללכוד ההתקן תחת בקרה אולטרסונית או תחושתית ולהוציא ההתקן.

עם זאת, לעיתים יש מקרים בהם לא ניתן גם בשיטה זאת להסיר ההתקן התוך רחמי ואז יש להוציא את ההתקן באמצעות היסטרוסקופ. בעבר פעולה זאת התבצעה עם היסטרוסקופ בקוטר גדול בהרדמה כללית ותוך הרחבת צוואר הרחם בחדר הניתוח, אולם כיום בזכות מיזעור הטלסקופים והציודים ההיסטרוסקופיים אין בעייה לבצע הפעולה במרפאה, תוך החדרת מלקחיים זעירות (בקוטר של 1.3 מ"מ!), לכידת חוט או זרוע ההתקן התוך רחמי ושליפתו במהירות. היסטרוסקופיה זו קרויה "היסטרוסקופיה בשיטת See & Treatומאפשרת שליפת התקן תוך רחמי במרפאה ללא צורך בהרדמה, ללא הרחבת צוואר הרחם או כניסה לחדר הניתוח.

כיצד ההיסטרוסקופיה להוצאת ההתקן מתבצעת

במהלך הבדיקת מוזלפת כמות קטנה של תמיסה פיזיולוגית המאפשרת החדרת הסיב האופטי ללא כאבים לחלל הרחם לצורך איבחון ותיעוד הממצאים. בשלב השני מוחדרים מלקחיים זעירות לצורך שליפת ההתקן התוך רחמי.

האם יש סיכונים בהיסטרוסקופיה?

ההצלחות הן ודאיות בשיטה ההיסטרוסקופית שתוארה לעיל ואינה דורשת שימוש במשככי כאבים. קוטרו הדק במיוחד של ההיסטרוסקופ המאפשר לבצע פעולה בשיטה See & Treat אינו גורם לכאבים ואינו דורש הרחבת צוואר הרחם על מנת לאפשר החדרת ההיסטרוסקופ ולבצע את הפעולה.
ניתן גם במקרים ייחודיים של הריון עם התקן שהאישה חפצה להשאירו ולא ניתן היה להוציא את ההתקן בשיטה הרגילה, להוציאו עם היסטרוסקופ. השיטה דורשת מיומנות רבה שכן פעולה לא נכונה עלולה לגרום להפלת ההריון הרצוי. יתרון שיטת ה- See & Treat ברור ומאפשר טיפול מייד יבמרפאת הרופא גם במקרים יוצאי דופן שכאילו.

 

המאמר נכתב על ידי ד"ר שלומי כהן איילון

    לקביעת תור חייגי 054-5485062
    דילוג לתוכן