התקשרי עכשיו לקבוע תור ישירות
מול המתאמת הקלינית:
054-5485062

היסטרוסקופיה או צילום רחם?

מקום הטיפול:

הרצליה מדיקל סנטר מרכז רפואי נ.א.ר.א

משך הטיפול:

10 דקות

זמן החלמה:

מיידי

בקרב נשים קיים לעיתים בלבול לגבי כלי האבחון המדוייק מבין הכלים הנפוצים – צילום רחם, אולטרסאונד או היסטרוסקופיה אבחנתית. בואו נעשה סדר.

היסטרוסקופיה או צילום רחם? מה בוחרים

עד לפני מספר שנים הבדיקה המועדפת לאנטומיה של הרחם הייתה צילום הרחם (HYSTEROSALPINGOGRAPHY) או בקצרה, HSG.
בדיקת ה-HSG בוצעה אצל נשים שהתקשו להרות או שהיה ספק לגבי קיום בעיה אנטומית היכולה להסביר גם דימומים כגון פוליפ או מיומה (שרירן). היתרון העיקרי של בדיקת ה HSG הוא יכולתה להדגים בבירור מעבר חומר ניגודי דרך החצוצרות ובכך למעשה לתת מידע על מבנה החצוצרות ותיפקודן הפיזיולוגי.

כאשר האולטרסאונד נכנס לשימוש

לפני מספר שנים עם השיפור ברזולוציה של מכשירי האולטרסאונד וכניסה לשימוש של מתמרים וגינליים (מכשירים גניקולוגיים היכולים להמיר אות פיזי כלשהו לאות חשמלי ולהפך, לשם מדידה, בקרה או העברת מידע), הושג שיפור משמעותי בבדיקת אנטומיית הרחם לפני טיפולי פוריות או לבירור דימומים לא סדירים.
אך גם אולטרסאונד זה היה מוגבל ובמידה והיה צורך בהדמיית החצוצרות והמעבר בהן. לא ניתן היה לעשות זאת אלא אם נעשה שימוש בחומר ייעודי המאפשר לראות מעבר דרך החצוצרות בזמן בדיקת האולטרסאונד. מפאת מחירו הגבוה של חומר זה, ודיאגנוזה חלקית של תוצאותיו, שיטה זו לא צלחה וכמעט אינה בשימוש קליני בעולם.

היסטרוסקופיה אבחנתית

כיום, לצורך ביצוע בדיקה אבחנתית של חלל הרחם עומדת לפנינו כיום מערכת של היסטרוסוקפיה אבחנתית, שבעשור האחרון גם הפכה להיות ניתוחית במקום, ומאפשרת איבחון חד משמעי וטיפול במעמד זה. השיטה נקראת SEE&TREAT ומתבצעת במרפאה גינקולוגית ייעודית ללא צורך בהכנות מיוחדות, ללא הרדמה, ללא הרחבת צוואר הרחם וללא שימוש במפסק וגינלי.
לבדיקת ואיבחון חלל הרחם, פתולוגיות כגון הידבקויות או ליקויים מבניים, ההיסטרוסקופיה האבחנתית היא הבדיקה הנבחרת. בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית נחשבת כסטנדרט האיכותי והגבוה ביותר לאיבחון חלל הרחם ומהווה למעשה פריצת דרך טכנולוגית במעבר מבדיקת הדמייה כגון צילום הרחם ו/או אולטרסאונד, לשיטה זעיר פולשנית המתאפשרת לביצוע במרפאה גינקולוגית ייעודית. ונותנת אבחנה במקום.
שיטת ההיסטרוסקופיה המתבצעת כ-SEE&TREAT מאפשרת לפתור חלק מליקויי הפיריון בו במקום, במינימום אי נוחות לאישה ללא צורך בזמן החלמה, וללא צורך בהרדמה כלשהיא, ומהווה נידבך חשוב באבחנה וטיפול באישה הסובלת מאי פיריון ע"ר מכאני או דימומים לא סדירים.
עם זאת, יש לזכור כי בדיקת ה-HSG (צילום הרחם), נותרה כיום הבדיקה המועדפת לאיבחון תקינות המעבר בחצוצרות ויש לבצעה בצד ההיסטרוסקופיה כחלק מהבירור לנשים המתקשות להרות, בפרט לפני התחלת טפולי הפריית מבחנה. לקריאה מלאה על היסטרוסקופיה אבחנתית.

 

המאמר נכתב על ידי ד"ר שלומי כהן איילון

    לקביעת תור חייגי 054-5485062
    דילוג לתוכן