התקשרי עכשיו לקבוע תור ישירות
מול המתאמת הקלינית:
054-5485062

תסמינים של מיומות (שרירנים) ברחם

מקום הטיפול:

הרצליה מדיקל סנטר אסותא רמת החייל

משך הטיפול:

30-120 דק'

זמן החלמה:

14-30 יום

תסמיני מיומות

מיומות (או שרירני הרחם) הם גידולים שפירים של שריר הרחם, המופעים בשכיחות גבוהה (עד כ-40-50% בגילאי 40-50), והעשויים לגרום למספר תסמינים קליניים. עם זאת, אחת הבעיות בזיהוי מיומות אצל נשים, היא שבכמחצית מהמקרים המיומות לא יגרמו לתלונות קליניות או להופעת תסמינים כלל, אלא יתגלו בבדיקה גינקולוגית שגרתית.
במחצית הנשים השניה, הסימפטומטית, התלונה העיקרית שתגרום לנשים להגיע להיבדק הם התסמינים הבאים:

 • דימום וסתי מוגבר וכבד (קרוי גם מנורגיה=Menorrhagia) – התסמין המוכר והנפוץ ביותר למיומות.
 • דימום בין וסתי כבד (קרוי גם מטרורגיה=Metrorrhagia), כלומר, דימום משמעותי שאינו בתקופת הוסת.
 • כאבים בעת הוסת או בתקופת הביוץ
 • כאבים בעת קיום יחסי מין (Dysmenrorrhea, Mittelschmerz, Dyspareunia )
 • לחץ מורגש על דרכי השתן
 • עצירות או שילשולים
 • הרגשת נפיחות ותפיחות בבטן
 • אי-פריון (Infertility)

מתי צריך ללכת להיבדק עקב חשש למיומות

רוב הנשים חוששות כי דימום מוגבר וכבד מעיד על בעיה חמורה לרבות מחלה ממארת, ולפיכך יבואו להבדק במהירות בעוד שבתסמינים אחרים כגון לחץ, מלאות נפיחות כאבים ואפילו אי פיריון יביאו את הנשים לרוב אחרי מספר חודשים או אפילו שנים של סבל לבדיקה גינקולוגית.

קבוצת נשים נוספת שתגיע עם תסמיני מיומות להבדק תהיינה נשים בגיל הפוריות המנסות להרות, בנשים אילו תתגלה מיומה עקב דימומים כבדים, אי-פיריון או קשיים בניסיונות להרות.  במקרים אילו יש חשיבות גבוהה למיקום המיומות ברחם:

 • במידה והמיומות מוקמות במעטפת החיצונית של הרחם הן לרוב יתנו תסמינים של לחץ וכאבים בלבד ולא דימום או הפרעה לפיריון.
 • במידה והמיומה היא בדופן השרירית עצמה של הרחם וקרוב לרירית הרחם, המיומה עשויה לגרום הן לסמינים של דימום וקרוב לוודאי גם להפרעה בפוריות מפאת הלחץ על רירית הרחם. לחץ זה עשוי למנוע השתרשות של הריונות, לגרום להפלות או לידות מוקדמות.  כיום ידוע בדרגת ודאות גבוהה כי שרירנים המצוים בחלל הרחם עצמו יגרמו לדימומים וישפיעו באופן שלילי על קליטת הריונות ובמקרים אילו מומלץ לא להמתין לתסמינים אלא לטפל מיידית.

תסמיני מיומות בגיל המעבר

בנשים בגיל המעבר (מנופאוזה או גיל הבלות) התסמין העיקרי שיוביל את האשה להבדק הוא גדילה בנפח השרירן, המביא לנפיחות בבטן ולחצים ולעיתים לדימום. נשים בגיל הבלות הנוטלות תכשירים הורמונלים להקלה בתסמיני גיל המעבר עלולות לסבול מהופעה של תסמינים אילו הקשורים בגדילה פתאומית של המיומות והופעה של דימומים אחרי למעלה משנה ללא דימום וסתי סדיר. תסמינים אלו דורשים ביקור מיידי אצל הגניקולוג.

דרכי הטיפול בשרירנים

הפתרונות החדשים לטיפול בשרירנים מעודדים ומאפשרים למצוא טיפול כמעט לכל אישה עם שרירנים.

 • בנשים שאינן  חוות את התסמינים שהוצגו לעיל, ברוב המקרים אין צורך לטפל.
 • בנשים אשר סובלות מתסמיני דימומים או כאבים ניתן לנסות טיפול תרופתי כטיפול ראשוני יעיל למדי.  לרוב טיפול בתכשירים המכילים פרוגסטרון (הורמון מין נשי המופרש מהשחלה), יכולים לסייע ולמנוע בחלק מהמקרים התערבות כירורגית.
 • ישנם טיפולים כגון תיסחוף עורקי הרחם (UAE) או אולטרסאונד ממוקד שיכולים אף הם במקרים נבחרים לעצור גדילת השרירנים ולמנוע ניתוח.  אך כיום הטכניקות הזעיר פולשניות הכירורגיות מאפשרות מתן מענה מהיר ומדויק הכולל הסרה שלמה של השרירנים. ניתן להסיר שרירנים בגישה היסטרוסקופית (סיב אופטי כירורגי המוחדר דרך צוואר הרחם) או לפרוסקופיה – נקבים זעירים בדופן הבטן המאפשרים כריתת השרירנים ללא פתיחת הבטן באמצעות סיב אופטי וכלים זעירים.

המאמר נכתב על ידי ד"ר שלומי כהן איילון

  לקביעת תור חייגי 054-5485062
  דילוג לתוכן