התקשרי עכשיו לקבוע תור ישירות
מול המתאמת הקלינית:
054-5485062

ציסטות שחלתיות

מקום הטיפול:

הרצליה מדיקל סנטר, אסותא רמת החייל, ביה"ח רפאל

משך הטיפול:

30-60 דק'

זמן החלמה:

14 יום
טיפול בציסטה שחלתית דורש ניסיון רב באיבחון והחלטה באיזו ציסטה לטפל ומתי, בעיקר בנשים בשנות הפיריון, ששימור השחלות ותיפקודן קריטי להצלחת הריון.

לד"ר כהן ניסיון רב בביצוע ניתוחים לפרוסקופיים בשחלות, וזכה לפרסים בין-לאומיים יוקרתיים על מחקריו בתחום שימור השחלה שעברה שיזור (Torsion of Ovary)

מה היא ציסטה שחלתית?

זוהי כיסה (Ovarian Cyst) שחלתית, המכילה נוזל או רקמה סולידית, ויכולה להופיע בגילאים שונים (לעיתים נדירות אף בילדות שטרם קבלו מחזור)
רוב הציסטות השחלתיות הן פיזיולוגיות-תפקודיות  (Functional Ovarian Cyst) והן נוצרות כתוצאה מהשינויים ההורמונליים במהלך המחזור החודשי, או בנשים העוברות טיפולי פוריות.  ציסטות אילו לרוב נעלמות מעצמן לאחר הוסת הקרובה, לעיתים יש צורך בטיפול הורמונלי ע"מ לסייע בהעלמותן.  
חלק מהציסטות פתולוגיות (Pathological Ovarian Cyst ) ותדרושנה מעקב או ניתוח בהתאם לקריטריונים שיפורטו בהמשך.

עד כמה ציסטה שחלתית שכיחה?

התופעה שכיחה מאד, וכנראה אצל רוב הנשים שמקבלות מחזור סדיר בשלב כל שהוא של חייהן מופיעה ציסטה שחלתית. אצל נשים בגיל המעבר והמנפאוזה השכיחות יורדת בצורה משמעותית ומופיעה בכ-20% מהנשים.

מהן התופעות הקליניות של ציסטה שחלתית?

מרבית הציסטות אינן גורמות לתלונות קליניות ולרוב מתגלות באקראי בבדיקה שגרתית אצל רופא הנשים. בכ-5% בנשים עם ציסטה שחלתית עשויים להופיע תסמינים קליניים מגוונים הכוללים:

 • כאבי אגן בזמן הוסת ו/או הביוץ
 • כאב חריף שאינו קשור לוסת ועלול להופיע פתאומית או מיידית לאחר קיום יחסים ויכול לנבוע מקרע של הציסטה (Cyst Rupture) , זהו מצב חירום ויש לגשת מיידית לבדיקה במידה ומופיע כאב חריף בעצמה מתגברת לרוב בצד אחד של האגן בנשים בגיל הפוריות.
 • בחלק מהנשים שלהן ציסטה שחלתית גדולה (ובעיקר לאחר טיפולי פוריות) עלול להופיע שיזור של השחלה ו/או החצוצרה (Ovarian/ Adnexal Torsion), זהו מצב חירום שבו השחלה ו/או החצוצרה מסתובבים סביב רצועת החיבור המספקת דם לשחלה ואם לא מאבחנים ומטפלים בזמן, השחלה עשויה לעבור נמק ולהפסיק לתפקד.
 • דימום וסתי או/ בין וסתי מוגבר או שונה בכמותה ומשכה
 • הפרעה בפוריות (במקרים של ציסטות פתולוגיות כגון אנדומטריוזיס)

אבחון ואיפיון הציסטה

אולטרסאונד:
מרבית הציסטות מתגלות בבדיקת אולטרסאונד שגרתית ואקראית אצל רופא הנשים המטפל.
חשוב לאפיין הציסטות השונות ע"י שימוש באולטרסאונד, סמן שחלתי וקליניקה:
ציסטות תיפקודיות (Functional cyst):

מדובר ב-2 סוגי ציסטות המתאפיינות לפי שלב המחזור החודשי:פוליקולרית: מופיעה במחצית המחזור הראשונה-לרוב מדובר בזקיק שלא בייץ, רובן נספגות ספונטנית, באולטרסאונד:הציסטה תראה חלקה עם נוזל צלול, ללא נוזל בחלל הבטן.

לוטאלית: מופיעה במחצית המחזור השניה-לרוב כתוצאה מביוץ ממושך שלא נספג, לעיתים בעת הריון יכולה להשאר למספר חודשים, ואז נספגת, עלולה בהריון לגרום לכאבי בטן. חלק קטן מציסטות אילו עלול לדמם דימום בתוך חלל הציסטה או לחלל הבטן, באופן ספונטני או אחרי קיום יחסים ולגרום לכאב עז חריף שלעיתים דורש התערבות כירורגית-לפרוסקופית דחופה.
באולטרסאונד: הציסטה תראה עתירה בכלי דם, לעיתים כאשר פקעה תראה לא אחידה בצורתה ואז גם יצפה נוזל חפשי בחלל הבטן.

ציסטות פתולוגיות (Pathological Cysts):

ציסטה דרמואידית (Dermoid Cyst): השכיחה ביותר בין הציסטות הפתולוגיות בעיקר בנשים צעירות (עד גיל 40). מכילה רכיבים שונים כגון שומן, שיער, עצמות, סחוס, וגודלת מסיבה לא ידועה. 
באולטרסאונד: תראה הציסטה מרכבת מבחינת תכנה ותכיל מרכיבים נוזלים וסולידים אפייניים.

ציסטאדנומה (Cystadenoma): נובעת מתאי האפיתל המצפים את השחלה, יש 2 סוגים היסטולוגיים: Serous ו-Mucinous, ברובן שפירות.
באולטרסאונד: לראשונה מראה בד"כ לא גדול, מרכב נוזלי וסולידי, השניה לעומתה יכולה להגיע למימדי ענק של מעל ל-20 ס"מ ומראה אפייני ספוגי עם מחיצות מרובות.

אנדומטריומה (Endometrioma): מחלת האנדומטריוזיס (Endometriosis) שכיחה בנשים בשנות הפיריון, מדובר בתאי רירית רחם הנודדים מחוץ לחלל הרחם ומשתרשים באגן במקומות שונים ובעיקר בשחלות. כאשר המחלה בשחלה היא נקראית אנדומטריומה ויכול הלגרום לכאבי מחזור קשים, דימום לא סדיר והפרעה בפיריון.
באולטרסאונד: מראה אפייני לציסטה המכונה -Chocolate Cyst, מכילה נוזל דמי ישן וסמיך דמוי שוקולד.
סמן שחלתי- Ca-125: בדיקת דם המאפשרת לאתר תאי ציפוי (אפיתל) שחלתיים, כאשר ערכה גבוה עד 200 יחב"ל בד"כ מדוברבאנדומטריוזיס, אך לצערינו היא אינה ספציפית
סרטן שחלות (OvarianCancer): מחלה נדירה יחסית (בישראל מתגלות כל שנה כ-320 חולות חדשות), המתחילה לרוב מציסטה שחלתית. בחלק קטן מהחולות יש קשר גנטי המתבטא בנשאות של גן גן לסרטן שד ושחלה (BRCA 1/2). נשים שהן נשאיות של גנים אלו נמצאות בסיכון של עד פי 6-7 ללקות בסרטן שד ו/או שחלות לעומת האוכלוסיה הרגילה.
באולטרסאונד: ישנם סימנים מחשידים כגון, ציסטה מרכבת עם מחיצות ובליטות סולידיות (פפילציות), לעיתים בשלבים מתקדמים ניתן לראות נוזל חפשי באגן.
סמן שחלתי- Ca-125- כאשר הערכים במאות ואלפים עולה הסבירות שמדובר בגידול ממאיר, אם כי גם כאן הסמן אינו ספציפי ויתכנו מצבי מחלה עם סמן תקין.

האם ציסטה עלולה להשפיע על הפוריות?

ברוב המקרים ציסטה שחלתית לא תפגע בפוריות האישה. בחלק מהמקרים שהציסטה גדולה או גורמת לדימומים עלולה להיות קשר לירידה בהצלחות הפיריוניות. במידה והציסטה היא מסוג אנדומטריומה והאישה לא מצליחה להרות יש מקום לשקול ניתוח להוצאת הציסטה.

טיפול בציסטה שחלתית

ההחלטה לטפל בציסטה שחלתית במרפאתי תקבע עפ"י מספר קריטריונים בשיתוף המטופלת:

 • נטייתי הטבעית היא להיות שמרן ככל הניתן בנוגע לניתוחי שחלות בעיקר בנשים בשנות הפיריון.
 • במקרים בהן הציסטה גורמת לסמפטומים באישה ואין מקום לטיפול שמרני (מעקב ו/או טיפול בגלולות), ברוב המקרים הגישה תהיה ניתוח זעיר-פולשני לפרוסקופי, בו הודות למיומנותי אוכל לסייע לך בהוצאת הציסטה ושימור השחלה במידה והמקרה מתאים.
 • במקרים בהם יש חשד לממאירות נבצע הערכה טרום ניתוחית נרחבת שתכלול גם בדיקת CT בטן, בניתוח ישתתף גם גניקולוג -אונקולוגי ובמידה ותתקבל תשובה של ממאירות נעבור לניתוח בשיטה הפתוחה כנהוג כיום בישראל במקרי ממאירות.

המאמר נכתב על ידי ד"ר שלומי כהן איילון

  לקביעת תור חייגי 054-5485062
  דילוג לתוכן