התקשרי עכשיו לקבוע תור ישירות
מול המתאמת הקלינית:
054-5485062

היסטרוסקופיה אבחנתית לאחר הפלה

מקום הטיפול:

הרצליה מדיקל סנטר, מרכז רפואי מדיקה

משך הטיפול:

2,3 דקות

זמן החלמה:

ללא

היסטרוסקופיה אבחנתית לאחר הפלה

חלק מהבירור המקובל להפלות חוזרות היא בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית.  בדיקת ההיסטרוסקופיה מהווה את הבדיקה הנבחרת (Gold Standard) לאיבחון מומי הרחם, הידבקויות, שרירנים, פוליפים ואדנומיוזיס.

האפשרות לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית במרפאה ללא צורך בהרדמה מאפשר לי לתת לאישה תמיכה שלא מדובר בבעיה אנטומית מולדת או נרכשת, ובמידה וקיימת בעיה שכזאת ניתן במקום בחלק מהמקרים לבצע היסטרוסקופיה בשיטת See &Treat ולטפל בליקוי.

ההיסטרוסקופיה היא בדיקה בטוחה, פשוטה, לא כואבת וחד משמעית המאפשרת להמנע מעגמת הנפש הכרוכה בהפלה ולמנוע הישנות של הפלות נוספות במקרים בהם הרקע אינו גנטי אלא אנטומי.  האולטרסאונד הגינקולוגי הרגיל אינו מאפשר איבחון מדויק מספיק ויש להשלים בדיקת היסטרוסקופיה לאחר הפלה.

סיבה נוספת לביצוע היסטרוסקופיה לאחר הפלה, היא איתור ושלילה של שאריות הריון לאחר הפלה שהסתיימה בגרידה ולהמנע מעיכובים נוספים בכניסה הבאה להריון בשל בעיה זו.

מכיון שההיסטרוסקופיה היא כלי זמין כיום במרפאה ואינה דורשת הכנות מורכבות, צום והרדמה, ניתן במקום לבצעה ולהתקדם באבחנה.  היסטרוסקופיה אבחנתית מאפשרת גם לתעד בתמונות את מבנה הרחם כך שבמידה ויש דיעות שונות לגבי מבנה הרחם לאחר צילום רחם או אולטרסאונד בדיקת ההיסטרוסקופיה מאפשרת לתת מענה סופי לסוגיה זו.

באמצעות ההיסטרוסוקפיה ניתן לבצע במרפאה פתיחה של הידבקויות, פתיחה של חלק מהמחיצות ותיקון מבנה רחם דיסמורפי (מבנה רחם פתולוגי מולד העשוי להיות כרוך בהפלות חוזרות).

כיצד היסטרוסקופיה מבוצעת?

אני מבצע את הבדיקה ע"י החדרת סיב טלסקופי זעיר בקוטר 2 מ"מ לנרתיק ותוך כדי הזלפת תמיסת מים פיזיולוגיים (סליין), אני מאתר את פתח צוואר הרחם ומחדיר את הסיב דרכו. הסיב מחובר בקצהו למערכת טלוידאו המאפשרת שידור אמיתי וצבעוני של האנטומיה של רחם הנבדקת. בזמן הבדיקה, המטופלת והרופא צופים בתוצאות בזמן אמת על מסך טלוויזיה גדול. במידת הצורך תמונות נבחרות מתועדות ומשתלבות בדו"ח המונפק לידי המטופלת בתום הפעולה.

רקע על הפלות

כ-15% מההריונות בטרימסטר הראשון וכ-3% מההריונות בטרימסטרים השני והשלישי מסתיימים בהפלות. מדובר אמנם באירוע שכיח למדי ונהוג לנחם את האישה שחווה הפלה כי אחד מ-5 הריונות יסתיים בהפלה, אך אצל כל אישה כל הריון רצוי הוא אירוע מכונן ויש לתת לו את מירב הסיכויים להצליח.

אצל כל אישה המקבלת תשובת הריון חיובית וממתינה לבדיקת האולטרסאונד הראשונה לשמוע ולראות את דופק העובר קיים חשש רב ומוצדק מהפלה.  מי לא מכירה חברה טובה, קרובת משפחה או שכנה שהפילה, והחשש להפלה קיים אצל כל אישה.

הפלות חוזרות מוגדרות לפי האסכולה הבריטית כ-3 הפלות רצופות ואז יש הטוויה לבצע בירור מקיף לסיבת ההפלות.  בארה"ב מומלץ לאחר 2 הפלות רצופות לבצע בירור.  ב-2 המקרים מדובר על הפלות בטרימסטר הראשון, הפלה בטרימסטר שני או שלישי דורשת בירור מיידי ואין להמתין להפלות נוספות.

אמנם הסיבה העיקרית להפלות בטרימסטר הראשון הן על רקע גנטי, דהיינו משהו במטען הגנטי של אותו ההריון היה לא תקין, אך בחלק לא מבוטל מהמקרים ליקוי אנטומי מולד במבנה הרחם: מחיצה, או מבנה דיסמורפי יכולים להוות הסיבה להפלה. סיבות אנטומיות אחרות יכולות להיות: הידבקויות, שרירנים, פוליפים או אדנומיוזיס.

ניתן כבר לפנות למתאמת שלי לקבוע תור להיסטרוסקופיה

  • בידיי המיומנות, הפעולה קצרה ואינה כואבת. אפשרית גם בנשים שטרם ילדו.
  • בדיקת איבחונית במרפאה, עם סיב אופטי דקיק להסתכלות בחלל הרחם.
  • ניתן לחזור לפעילות שגרתית לאחר הבדיקה.

המאמר נכתב על ידי ד"ר שלומי כהן איילון

    לקביעת תור חייגי 054-5485062
    דילוג לתוכן